![](https://bf8561a5df.cbaul-cdnwnd.com/53dcaa255b7aec8675b7217ea7c1ef59/200000087-6572065723/πατηρ εφραιμ_1.jpg?ph=bf8561a5df)
[[ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΤ-ΑΜΑΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΒΟΥΒ-ΑΜΑΡΑ! ]]
2020-02-14 17:59
Φίλτατοι, αὐτὴ τὴ φράση εἶπε κάποτε ὁ πατὴρ Ἐπιφάνιος Θεοδωρόπουλος, ὅταν, καθὼς ἐξομολογεῖτο μία κυρία, τοῦ ἀνέφερε χίλιες-δυὸ ἀνοησίες ποὺ μόνο μὲ τὴν ἐξομολόγηση δὲν εἶχαν σχέση. Μετὰ ἀπὸ πολλὴ ὥρα μιᾶς τέτοιας "ἐξομολόγησης" ἡ κυρία σώπασε. Τῆς λέει τότε ὁ πατήρ: Τέλειωσες; Ἀπάντηση: Ναί, πάτερ, καὶ αἰσθάνομαι τόση ντροπή, ποὺ θὰ προτιμοῦσα νὰ ἤσασταν τυφλὸς καὶ νὰ μὴ μὲ βλέπατε! Καὶ ὁ πατήρ: Στὴν περίπτωσή σου ἂν ἤμουν καὶ κουφός, ἀκόμη καλύτερα!
—————